ثبت رسمی نشانه جغرافیایی برای حلوای مسقطی لاری

به نقل از باشگاه خبرگزاری جوان – خردادماه ۹۲: رئیس حوزه تجارت اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان گفت: حلوای مسقطی بیش از یک قرن است که در لارستان تولید می شود و به عنوان سوغات لاری در کشور مطرح است، که پس از پیگیری های پی در پی از طریق سازمان توسعه تجارت موفق به ثبت جغرافیایی آن شدیم.


ابراهیم زاده افزود: ثبت رسمی نشانه جغرافیایی برای اولین بار در استان و کشور انجام می شود و مهمترین مزیت آن جلوگیری از سود جویی و منع تولید مسقطی در دیگر مناطق با مارک لاری است و از این پس تولید مسقطی با نام لاری در دیگر مناطق خارج از حوزه شهرستان های لارستان، خنج و گراش پیگرد قانونی دارد.

مسقطی لاری حدود یک قرن قبل توسط مرحوم حاج علی اکبر قناد از مسقط به لارستان آورده شد و پس از آن به عنوان سوغات لارستان مطرح شد.
در شهر لار ۱۴ کارگاه مسقطی پزی وجود دارد که بیش از ۱۰۰ کارگر در آن مشغول به کار هستند و روزانه ۲ و نیم تن تولید مسقطی دارند.
ابراهیم زاده گفت: با ثبت منطقه ای مسقطی لاری صادرات این محصول نیز آسان خواهد شد.

منبع ۱ / منبع ۲

ثبت نشانه رسمی برای حلوای مسقطی

حلوای مسقطی لاری ثبت بین المللی شد / اردیبهشت ماه ۹۲:
با پیگیری های به عمل آمده و مکاتبات انجام گرفته توسط  اداره صنعت، معدن و تجارت و نماینده اتحادیه صنف قناد و بستنی بند، حلوای مسقطی لاری به صورت قانونی به ثبت بین المللی رسید.
به گزارش صحبت نو و به نقل از روابط عمومی اداره صنعت معدن و تجارت، این میراث کهن لار و لارستان تاکنون بلاتکلیف مانده بوده و هر شهرستان و تولید کننده ای درخارج از این خطه پهناور (لارستان بزرگ) از آن بهره می برد. اما اکنون این محصول و میراث لارستان کهن تنها با نام لاری ثبت بین المللی گردیده است.
بنابه اظهارات مسئولین استانی تاکنون هیچ برندی بدین شکل ثبت نگردیده است و درنوع خود درسطح کشور بی همتا می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *