حلوای مسقطی لاری

حلوا مسقطی لاری نوعی شیرینی محلی خوش طعم و خوش بویی است که از معروف ترین سوغات لارستان به شمار می آید. لارستان شهرستانی در جنوب استان فارس است که در فاصله ۳۵۰ کیلومتری شیراز و ۲۵۰ کیلومتری بندرعباس واقع است.

همانطور که از نام حلوای مسقطی پیداست، این شیرینی متعلق به سرزمین مسقط (پایتخت کشور عمان و نام یکی از شهرستانهای استان مسقط کشور عمان) می باشد که با نام حلوای عمانی یا حلوای مسقطی در این منطقه تولید می شود. حدود یکصد سال پیش حلوای مسقطی توسط تجارت پیشگان لارستانی و از جمله حاج محمد قناد از مسقط به لارستان آورده شد. (سال ۱۳۰۱) وی در یکی از سفرهای حج خود در عمان توقف می کند و حلوای مسقطی عمانی را با خود به لار می آورد. لارستانی ها با تغییر ترکیبات و نوع پخت مسقطی، آن را با طبع و ذائقه ایرانی سازگار کردند؛ به گونه ای که  مسقطی لاری به مرور زمان رنگ و طعم مستقلی پیدا کرد و دیگر شباهتی بین آن و مسقطی عمانی وجود ندارد. درحال حاضر حلوای مسقطی لاری یکی از محصولات صادراتی شهر لار است که در بسته بندی های مختلف و زیبا به مشتریان عرضه می شود. اخیراً در برخی شهرهای ایران نیز اقدام به تهیه و تولید حلوای مسقی لاری کرده اند که کیفیت حلوای مسقطی لارستان را ندارد.

حلوا مسقطی لاری
مسقطی لاری

ترکیبات حلوای مسقطی لاری شامل آرد، نشاسته، زعفران، شکر، گلاب، هل و مغزهای خوراکی (خلال پسته و بادام و…) سرشار از مواد مغذی است که بسیار خوشمزه و مقوی است.

حلوای مسقطی لارستان

مسقطی لاری
مسقطی لاری – سوغات لارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *